kobietyiauta.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, karierze i rozwoju

MotoryzacjaWarsztat

Czym jest auto zastępcze?

Czym jest auto zastępcze?

W obecnych czasach często stosowane jest auto zastępcze. Korzysta się z niego, gdy podstawowy pojazd został uszkodzony podczas wypadku bądź stłuczki. Warto dowiedzieć się, jakie powinno być auto zastępcze.

Naprawa samochodu

Na samym początku dobrze powiedzieć, że polscy kierowca przez lata nie stosowali aut zastępczych z OC sprawcy. Było tak głównie z powodu mało korzystnych decyzji ze strony firm ubezpieczeniowych. Od kilku lat sądy wyznaczyły jednakże nieco inny kierunek interpretacji przepisów prawnych, który daje poszkodowanym osobom szansę na uzyskanie zastępczego samochodu nie tylko w ramach ubezpieczenia assistance. Bardzo podobnie jest też w innych krajach w Europie. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla kierowców. W przypadku, gdy uczestniczyło się w wypadku drogowym i trzeba dochodzić do rekompensaty z tytułu OC sprawcy, a auto nie nadaje się do dalszej jazdy, istnieje prawo do skorzystania z auta zastępczego. Ciekawe jest to, że przez lata zakłady ubezpieczeniowe bardzo skutecznie odmawiały praktycznie wszystkim występującym o auto zastępcze z OC sprawcy. Jednakże sytuacja wygląda obecnie inaczej. Wpływ miała na to decyzja Sądu Najwyższego z 2011 roku. Trzeba podkreślić, że w imieniu ubezpieczonych wystąpiły wtedy Rzecznik Finansowy, który wystosował zapytanie do Sądu. Najważniejszym elementem całego sporu było wskazanie przez firmę ubezpieczeniową, iż poszkodowany człowiek, który domaga się pojazdu zastępczego podczas naprawy swego auta, mógł skorzystać z komunikacji miejskiej. W tamtym czasie Sąd Najwyższy odrzucił takowy sposób interpretacji przepisów prawnych. Uznano, iż właściciel auta po to go ma w swoim posiadaniu, żeby można było z niego właściwie korzystać.

Jakie wybrać auto zastępcze na czas naprawy?

Warto zauważyć, że z OC sprawcy należy się taka rzecz, która pozwoli na identyczny sposób funkcjonowania osoby poszkodowanej w stłuczce czy wypadku drogowym. Natomiast sama kwestia podróży przy zastosowaniu transportu publicznego stanowi odmienny sposób korzystania z rzeczy, bowiem auto zapewnia o wiele bardziej swobodny oraz nieograniczony sposób podróży. Oprócz tego według Sądu Najwyższego auta osobowe od dawna nie stanowią już dóbr luksusowych.

Auto zastępcze

Okazuje się jednakże, że nie zmienia to podstawowego obowiązku poszkodowanego. Mowa tutaj oczywiście o udowodnieniu faktycznej potrzeby korzystania z auta. W przypadku, gdy w gospodarstwie domowym posiada się parę aut, z czego np. cztery stoją w garażu bądź na posesji nieużytkowanej, to nie otrzyma się ze strony firmy ubezpieczeniowej zastępczego pojazdu. Natomiast gdy sytuacja wygląda tak, iż w domu są dwa samochody stosowane przez małżonków, gdzie każdy z nich dojeżdża autem do pracy, jest spora szansa na pojazd zastępczy z tytułu OC sprawcy. Obecnie coraz więcej osób uzyskuje auto zastępcze na czas naprawy. Jest to bardzo korzystna opcja. Dlatego warto wiedzieć, jakie prawa przysługują każdemu, zwłaszcza w przypadku stłuczki bądź wypadku drogowego. Można w ten sposób wiele zaoszczędzić.

Udostępnij

O autorze

Redakcja kobietyiauta.pl skupia się na różnorodnych tematach, obejmując obszary takie jak kariera i rozwój, inspiracje dla kobiet, świat motoryzacji, praktyczne poradniki oraz warsztatowe wyzwania. Dzięki bogatemu spektrum treści wzbogaconych atrakcyjnymi zdjęciami staramy się dostarczać czytelnikom inspirujące i praktyczne informacje, tworząc przestrzeń do odkrywania nowych obszarów życia i rozwoju osobistego.