kobietyiauta.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, karierze i rozwoju

Rozwój osobisty

Co to jest mobbing? Czy jest to karane?

Co to jest mobbing? Czy jest to karane?

Bardzo dużo osób zastanawia się, co to jest mobbing. Okazuje się, że jest to zjawisko, które zdarza się coraz częściej. Często można usłyszeć o mobbingu przy okazji skandali biznesowych czy politycznych. Warto dowiedzieć się, czym jest mobbing oraz jakie są jego przykłady.

Na czym polega mobbing?

W kodeksie pracy ustawodawca wprowadził definicje mobbingu. Okazuje się, że zgodnie z obecnymi przepisami prawnymi mobbing oznacza działania bądź zachowania, które dotyczą pracownika bądź skierowane przeciwko pracownikowi. Polegają one na uporczywym, a ponadto długotrwałym nękaniu bądź zastraszaniu pracownika, co wywołuje u niego zaniżoną ocenę przydatności pracownika, które powoduje bądź ma na celu poniżenie, a także ośmieszenie pracownika. Do tego trzeba doliczyć izolowanie go, a ponadto wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Mobbing jest coraz powszechniejszy w obecnych czasach. Zdecydowanie trzeba walczyć z tym zjawiskiem. Mobbing to po prostu świadome, uporczywe nękanie psychiczne pracownika w sposób niewerbalny bądź w werbalny przez kierownika czy współpracownika. Do tego można doliczyć wszystkie osoby zarządzające przedsiębiorstwem. Konsekwencją mobbingu jest wpadnięcie pracownika w zły stan psychiczny, który przejawia się obniżoną samoocenę, poczuciem odosobnienia, a nierzadko też stanami lekowymi, co może być bardzo groźne.

Mobbing w pracy przykłady

Bardzo ważne jest to, że aby uznać danego pracownika za ofiarę mobbingu, muszą zaistnieć wszystkie czynniki w jednym czasie. Mowa tutaj o tym, że muszą pojawić się działania bądź zachowania, które skierowane są przeciwko pracownikowi. Do tego trzeba doliczyć zachowania długotrwałe, a ponadto uporczywe. Muszą one polegać na nękaniu bądź zastraszaniu. Ponadto celem oddziaływania będzie ośmieszenie bądź poniżenie pracownika. Do tego trzeba doliczyć odizolowanie go od współpracowników, a także wyeliminowanie z zespołu. Efektem takich działań jest to, że pracownik ma zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Skutkuje to uczuciem poniżenia oraz ośmieszenia.

Co to jest mobbing?

Każdy powinien wiedzieć o tym, że mobbing przybiera wszelakie formy. Okazuje się, że wszystkie niepożądane działania mogą w różny sposób wpływać na wiele aspektów życia zawodowego. Warto w takim przypadku przytoczyć klasyfikacje tychże działań. Obejmują one działania, które wpływają negatywnie na proces komunikacji oraz źle na relacje międzypracownicze. Ponadto działania takie wpływają negatywnie na postrzeganie pracownika w przedsiębiorstwie oraz na pozycję zawodową. Oprócz tego mają szkodliwy wpływ na jego zdrowie. Niestety mobbing to problem nie tylko naszego kraju, ale praktycznie całego świata. Coraz więcej istnieje jego ofiar. Jest to powszechne zjawisko, które powinno być eliminowane. Na szczęście ustawodawstwo przewiduje akry dla przełożonych, którzy stosują mobbing względem pracownika. Nierzadko są one surowe i orzekane przez sądy. Dlatego każdy przełożony powinien o tym wiedzieć. Celem jest szanowanie każdego pracownika w firmie.

Udostępnij

O autorze

Redakcja kobietyiauta.pl skupia się na różnorodnych tematach, obejmując obszary takie jak kariera i rozwój, inspiracje dla kobiet, świat motoryzacji, praktyczne poradniki oraz warsztatowe wyzwania. Dzięki bogatemu spektrum treści wzbogaconych atrakcyjnymi zdjęciami staramy się dostarczać czytelnikom inspirujące i praktyczne informacje, tworząc przestrzeń do odkrywania nowych obszarów życia i rozwoju osobistego.